Наръчник за използване на Google Ads Performance Planner

Наръчник за използване на Google Ads Performance Planner

През май 2019 година Google анонсираха пускането на инструмента Performance Planner. 

Идеята зад него е с помощта на автоматизирани препоръки да оптимизирате кампаниите си и да създадете “идеален план” чрез “разпределяне на разходите по най-ефективен начин сред кампаниите включени в плана”. Всъщност инструментът Performance Planner е лесен за използване и със сигурност полезен, но трябва да се използва с внимание.


Тук ще разгледаме 4 основни въпроса, чиито отговори ще ни помогнат да разберем функционалността на Performance Planner: 

  1. Как работи той?
  2. Как да го използваме?
  3. Какви са ползите от използването му?
  4. За какво да внимаваме при работата с него? 

Как работи Performance Planner?

Performance Planner има за цел да каже на вас, рекламодателите, как да оптимизирате бюджетите и оферирането, с цел да подобрите и увеличите максимално даден показател във вашите кампании.
Казано по друг начин: 

Ако увеличите разходите си с Х, може да повишите кликовете/ реализации/ стойност на реализациите с Х (с опционален параметър), докато таргетирате Х метрика (обикновено CPA или ROAS).

Във финалния препоръчан план, можете да видите колко е възможно да похарчите за максимизиране на 1 от 3 метрики за ефективност: кликове, реализации или стойност на реализациите.

Въпреки, че не могат да се видят и проследят всички изчисления, които се случват в процеса на работа на инструмента, със сигурност знаем, че той взема предвид следното:

  • Настоящо представяне на кампаниите (текущи разходи, реализации, стойност на реализациите и т.н)
  • Предходно представяне на кампаниите (същия период за миналата година или половин година назад, ако акаунтът ви разполага с такива данни) 
  • Милиард брой сърч търсения (според информация от Google)

Както е посочено в анонса на Google, Performance Planner симулира в съвкупност рекламни търгове, включвайки променливи като: 

  • Сезонност* 
  • Активност на конкурентите
  • Целева страница

*Performance Planner прави промени и анализи въз основа на годишните сезони и празници, като се основава на база данни на кампании в местоположение и целеви пазари подобни на вашия. Вашата прогноза може да не отрази специфични сезонни скокове и спадове в трафика на вашите собствени кампании.

Важно е да се има предвид, че инструментът прави прогнози само за реализациите, които вие сами сте посочили в колоната “Conversions”.

Как да използваме Performance Planner?


Изисквания

Тук по-долу можете да се запознаете с основните изисквания на Google, за да са квалифицирани кампаниите ви за използване на Performance Planner.

Performance-planner-requirements

Не се тревожете, не е необходимо да проверявате ръчно дали всяка една от кампаниите ви спазва посочените изисквания. Когато създавате своя план, Performance Planner ви дава да избирате само измежду кампании, които могат да бъдат включени във вашия план. 

В изображение тук можете да видите как би следвало да изглежда изборът на кампании:

Performance-Planner-Google-Ads-Select-Campaigns

Изберете цел

Сега е моментът да изберете времеви период и ключови показатели. 

След като Performance Planner покаже необходимите резултати, лесно можете да актуализирате периода и показателите.

Performance-planner-create-plan

Настройте вашите ключови показатели (KPI параметри)

В прикаченото изображение горе ще забележите, че “Target” е опция за избор. Повечето рекламодатели биха включили таргет, това препоръчваме и ние. Ако имате за цел CPA или ROAS (стойност на реализации/разход) тук е моментът, в който да ги включите. В противен случай изчисленията на Google просто ще увеличат максимално разходите с цел да максимизират ключовия показател, без да се отчита колко се увеличава вашият CPA или колко по-нисък е станал вашият ROAS като резултат.

Изтеглете резултатите

Performance Planner ви дава две опции за сваляне:

  1. Plan Summary (.csv) – Файл на Excel, в който са посочени увеличаването/намаляването на вашите показатели, по кампания в съответствие с плана.
  2. Ads Editor File (.csv) – Файл на Excel, който може да се качи директно в Ads Editor, за да се улесни прилагането на промените по оферирането и бюджета, включени във вашия план.

Тук може да видите как би следвало да изглежда сваленият файл в Excel таблица:

Performance-planner-excel

Какви са ползите от използването на Performance Planner? 

Функциите на инструмента, които смятаме, че биха били полезни:

Обобщителната графа (The summary graph)тя е ясна и динамична. В примера посочен по-долу можете да видите, че гледаме линията, като “най-висока стойност на реализация за разход”, но вие можете да смените настройката на “най-висока стойност на реализация/разход”.

Performance-planner-graph

Таблицата за сравнение на показатели преди/след (The before/after metric comparison table) разходите, ключовият показател и целевият показател са сегментирани по “Съществуващи” (Existing) и “Планирани” (Planned) за всяка кампания. Това е добър начин, по който можем да видим къде Google вижда потенциал за растеж на вашите кампании.

Performance-planner-campaign-selection

Разделът за сравнение (compare tab) Тази функция ви позволява да видите във формат на диаграма как прогнозите за вашия План са съпоставени с вашите Съществуващи настройки, както и предишно представяне за същия период от време.

Performance-planner-comparison

За какво да внимаваме при работата ни с Performance Planner?

Има няколко неща, за които трябва да бъдете предпазливи при използването на Performance Planner:

  1. Когато изтегляте вашия План имайте предвид, че в него ще са включени и ключови думи, които са поставени на пауза.
  2. Всеки бранд има някаква особеност или индивидуалност. Проверете два пъти документа за качване на Ad Editor преди да го използвате. 

В заключение съветваме със сигурност да тествате Performance Planner, защото в резултат или ще откриете пропуснати досега възможности или ще се уверите, че вече сте разпределили правилно бюджета си в акаунта ви. 

Ако имате нужда от съдействие, агенцията ни е специализирана в управление на резултатно ориентирани кампании. При въпроси, не се колебайте да се свържете с нас за разговор или онлайн среща.

Източник: https://www.ppchero.com/guide-to-google-ads-performance-planner/