Ръководство за Google Ads Performance Planner

На 13 май Google обявиха нов инструмент в интерфейса на Google Ads – Performance Planner. Той помага на рекламодателите да оптимизират кампаниите, като предлага „идеален план“ за разпределение на разхода по-възможно най-ефективен начин сред кампаниите в акаунта. Performance Planner е полезен, но все пак трябва да се използва с едно наум.

1.Каква е функцията на Performance Planner?

Той съветва кой е най-добрия начин да бъде променен bid или бюджет на кампания с цел подобряване представянето на важна за вас метрика.
Или иначе казано: „Ако разходите се вдигнат с $Х, може да се вдигнат и кликовете/конверсиите/стойността на реализация с Х, докато се работи в посока таргетиране на метрика Y (обикновено CPA или ROAS)

Във финалния вариант на плана рекламодателите могат да видят колко е възможно да изразходват, за да се постигне максимално представяне на един от трите показателя за ефективност: кликове, конверсии или стойност на реализацията.

Въпреки, че не можем да видим всички изчисления, които се случват на заден план в инструмента, със сигурност знаем, че той взема предвид следното:

  • Ефективност към този момент (текущи разходи, реализации, стойност на реализациите и т.н.)
  • Предишна ефективност (същия период на отчетност с една година назад (в случай, че профилът ви има такива данни)
  • Търсени словосъчетания

Но както подчертават от Google, Performance Planner симулира подходящи рекламни търгове, включително с променливи като:

  • Сезонност (което ще рече, че Performance Planner прави промени отразяващи разлика в трафика по време на празници и почивни дни на текущи рекламни кампании в локации и таргет пазари подобни на вашия. Вашата прогноза може да не показва уникални пикове или спадове на трафика по време на празнични дни към кампаниите ви.)
  • Конкуренция
  • Landing Page

Трябва да се отбележи, че Performance Planner прави прогноза само за реализациите, които сте решили да се отразяват в акаунта в колоната Conversions.

2.Как да използвате Performance Planner?

Изискванията, както са описани от Google Support:

При създаването на Performance Planner, системата показва кои ваши кампании са подходящи да бъде пресметнато подобрението им.
След като вече сте решили на кои кампании искате да приложите Performance Planner, трябва да си поставите цели за изпълнение. На този етап задавате метриката, която искате да подобрите и времеви отрязък, като периода от време и ключовите показатели лесно могат се актуализират, след като системата е генерирала първоначални данни. Изпробвайте различни сценарии, за да видите как Google изчислява възможността за ръст на различните метрики.

  • Свалете резултатите – Performance Planner дава възможност да се свалят прогнозните резултати в два варианта:

1)Резюме на плана (Plan Summary) – файлът е във формат csv, в Excel таблица, в която са изброени метриките (увеличение/намаление) по кампании.
2)Ads Editor – файлът отново се сваля в Excel таблица csv формат, която може да бъде качена в платформата Ads Editor, откъде може и по-лесно да нанесат промените.

3. Предимства на Performance Planner

Обобщена графика – ясна и динамична. В примерната графика (може да бъде открита в Google support) се разглежда линейната диаграма за „Най-голяма стойност на реализации за разходите“, но това може да бъде променено и на „Най-висока стойност/разход“.

  • Сравнителна таблица преди/след измерване – Разходът, ключовите метрики и таргетираните метрики са сегментирани в „Съществуващи“ и „Планирани“ за всяка кампания. От тук може да видите къде Google вижда потенциал за разтеж.
  • Табът за сравнение – Тази функция позволява да се видят в графичен формат, как проектните планове се справят срещу съществуващите за същия период от време.

4.За какво да внимавате като използвате Performance Planner

1) В Performance Planner ясно е посочено: „Планът ви е идеален. Един план е идеален, когато получава най-голяма ефективност (например кликове или реализации), като разпределя разходите по най-ефективния начин сред кампаниите, които са избрани в плана.
2) Съветваме ви да погледнете файлът, който сте свалили от Performance Planner за паузирани думи от акаунта или за ключови думи, които са се активирали при прогнозирането, преди да го актуализирате в акаунта с Ads Editor.

Източници:
Google support-https://support.google.com/google-ads/answer/9338821?hl=en
https://support.google.com/google-ads/answer/9230124?hl=bg
PPC Hero-https://www.ppchero.com/guide-to-google-ads-performance-planner/?cn-reloaded=1