10 често срещани грешки при стартиране на онлайн бизнес

Днес ви представяме грешки, с които често се сблъскваме, когато започваме работа с нови бизнеси.

Предлагаме ви няколко точки, на които да обърнете внимание, когато стартирате, за да можете да стабилизирате по-лесно и по-бързо вашия дигитален проект:

1. Липса на познания за дигиталния маркетинг и неговите инструменти

Дигиталният маркетинг е като жив организъм – всеки месец има нещо ново. Той си служи с огромен набор от инструменти и платформи – голяма част, от които са безплатни и изключително полезни за всеки тип бизнес. Също така има голям набор от курсове, които могат да ви помогнат в опознаването на платформите.

Прилагаме списък с няколко полезни ресурси:

Дигитален гараж – https://learndigital.withgoogle.com/digitalengarazh
Google Analytics – https://analytics.google.com/analytics/academy/
Google Academy for Ads – https://landing.google.com/academyforads/
Facebook Ads – https://www.facebook.com/business/learn

2. Грешен избор на партньор

Ако планирате да стартирате онлайн бизнес, най-важно е да имате добре изграден и оптимизиран сайт, който да работи бързо за потребителите ви, а за вас – CRM система, с която лесно да управлявате поръчките и запитванията. Винаги можете да се доверите на доказани платформи като WordPress, Magento, Gomba и др., както и да работите с програмист, който да създаде вашия сайт от самото начало.

3. Нереалистични очаквания

Всеки може да създаде сайт и да очаква веднага да започне да продава, но нещата не стоят съвсем така. Стартирането на онлайн бизнес изисква потребителите да се запознаят с вашия бранд/услуга/продукт, който им предлагате. Необходимо е първо да генерирате критична маса от трафик към сайта, за да видите как потребителите реагират и взаимодействат с него. Необходимо е да активирате реклама в различни канали, но не очаквайте веднага да започнат да валят продажби. Все пак всеки от нас, преди да поръча нещо онлайн, проверява коментари и ревюта за съответния сайт, дали има някакви данни за фирмата и др.

4. Липса на USP

Уникалното конкурентно предимство е особено важно при стартиране на бизнес. Какво по-различно ще предложите на потребителите от съществуващите вече магазини? Какви ще бъдат вашите конкурентни предимства? Защо да изберат вас пред вече доказаните сайтове с голям избор от продукти? Помислете за това още преди да стартирате маркетинговата си кампания, тъй като то би играло ключова роля в комуникацията и би ви позволило да си „откраднете“ клиенти.

5. Не познавате клиентите си добре

Когато правите сайт, избирайки дизайна на продуктите или дори цвета на логото, трябва да знаете кой ще пазарува от вас. Разпишете добре как точно би изглеждал вашият „идеален“ клиент, като дори можете да му дадете и име. Мислете в посока – точно този тип хора да харесат вашата работа и дали дизайнът на сайта ви е подходящ за тях.

6. Липса на предварителна стратегия

Началният трафик на всеки нов сайт обикновено е платен. Все пак още никой не ви познава и няма как да напише директно вашия домейн. Не очаквайте от първия месец на пускането на сайта да имате вече печалба и страхотен директен трафик. Това ще отнеме време.
Основна грешка при стартиращите бизнеси е ограниченият бюджет и желанието за “дъжд” от поръчки. Платеният трафик изисква да планиране определен бюджет, с който да стартирате кампаниите си. Тук ви препоръчваме да направите ясна стратегия как ще развиете бизнеса за 6 месеца, а не нека видим как ще мине първият месец и дали ще продължим.

7. Неясна потребителска пътека

В крайна сметка стартирате кампания, инвестирате бюджет, вкарвате много трафик към сайта, но потребителите го напускат веднага… Това най-вероятно се дължи на зле изградена начална страница, която не показва на посетителите това, което са очаквали, нито ги подтиква да извършат действие.

8. Не сте запознати с добрите практики за SEO

Когато управлявате сайт, е препоръчително да се запознаете: кой елемент от сайта ви е важен, за да се индексирате по-добре от търсачките и да имате по-голям органик трафик, както и какво са meta titles, descriptions и как трябва да се попълнят.

9. Не приемате съветите на специалистите

Когато се обръщате към дигитална агенция или към маркетолог – те са специалистите, които трябва да ви помогнат във вашето начинание и в подобряването на представянето и резултатите. Вслушвайте се в тях и се опитайте да им съдействате.

10. Ежедневни промени по кампаниите

Рекламните ви кампании имат нужда от известно време, за да съберат статистика. Не препоръчваме ежедневни промени по тях и по визиите. Ако се съмнявате в някое послание или изображение, направете бета тестове за 3-4 дни преди да паузирате едно от тях.

Със сигурност това НЕ е ръководство как да направите успешен онлайн бизнес, но е списък с неща, които биха могли да ви помогнат при стартирането на такъв. Ако имате нужда от помощ и консултация, не се колебайте да ни пишете.

*Всички прилики с реални проекти и клиенти на агенцията са случайни. 🙂