PPC audits Accella Digital

Как да одитирате вашите PPC кампании?

С отбелязването на новата година, решихме да споделим няколко предложения как да прегледате по-важните активи и показатели във вашите рекламни акаунти и да прецените дали те се развиват в правилната посока. Независимо дали вие самите се грижите за дигиталното ви присъствие или сте делегирали тази задача на подизпълнител, винаги може да прочетете по-долу изброените идеи и да приложите тези от тях, които са относими към вашия бизнес. Ефективността на вашите рекламни кампании зависи не само от тяхното професионално управление, но и от проследяването на резултатите чрез инструменти като Google Analytics. Ако в момента нямате пълна представа какви реализации ви носят вашите дигитални инвестиции, то добра идея е да първо да започнете със това да измервате важните за вашия бизнес действия в сайта ви. Прегледайте локацията и настройките за таргетиране. Първата стъпка при създаването на одит на PPC кампания е да проверите локацията и настройките за таргетиране, които сте задали. За да направите това се уверете, че сте избрали правилните региони, в които е активен вашия бизнес. Не забравяйте, че имате опция да премахнете конкретни локации, ако смятате, че са неподходящи. Допълнително можете да разгледате и гео-отчетите, за да прецените в кои локации рекламите ви се представят най-добре. Това би ви помогнало да приоритизирате рекламния си бюджет по местоположение на потребителя. Къде да откриете информацията?

  • Google Ads – Locations (възможност за преглед по регион, град и др.)
  • Google Analytics – Audience – Geo – Locations (възможност за сегментиране по secondary dimension или използване на advanced segment)

Оценете и анализирайте рекламата спрямо целевата страница, към която води. Ако след преглед на вашия Analytics забележите, че рекламата не постига целевите действия това може да означава, че е време да прегледате самите реклами, за да прецените дали те са релевантни на целевата страница, към която водят. Добра практика е винаги да следите заглавието и описанието на рекламите ви да съвпада с целевата страница, която задавате като краен URL. Чест проблем, който срещаме, е реклами за продукти и конкретни услуги, да водят към начална страница. Макар и да е най-представителна за вашия бизнес, помислете колко стъпки са нужни на потребителя да стигне до продукта/услугата, която рекламирате. Как да се ориентираме?

  • Google Ads (акаунт, кампания или група) – landing pages
  • Google Analytics – Behavior – Site content – All pages – Landing pages (възможност за сегментиране по secondary dimension или използване на advanced segment)

Използвайте рекламни разширения Рекламните разширения са един от начините, по които можете да разграничите вашата реклама от тези на конкурентите. Използвайте рекламните разширения, за да добавите допълнителна информация, на която искате да наблегнете за вашата услуга/продукт. В тях можете да включите предимства, телефон, както и sitelinks, с които да препращате потребителите на вътрешни страници. Използването им не оскъпява рекламата ви, а дори може да подобри позиционирането ви в рекламния търг. Какво да прегледаме?

  • Google Ads (акаунт, кампания или група) – ads & extensions – extensions (използвайте сегментите, които ще ви дадат информация за click type или позиционирането на разширението top vs. other)
  • Google Analytics – Acquisition – Google Ads – Sitelinks (възможност за сегментиране по secondary dimension или използване на advanced segment)

Направете почистване на рекламния си акаунт. Когато избирате ключови думи за вашата кампания, е важно да вземете под внимание обема на търсене, тип на съвпадение, както и обособяване на негативни ключови думи. Стремете се към това ключовите думи, които таргетирате да имат възможно най-голям обем на търсене. Не пренебрегвайте типа на съвпадение на ключовите думи – ако таргетирате ключови думи в broad, то бихте искали да добавите и негативни ключови думи. Счита се за добра практика да таргетирате ключови думи с голям обем на търсене. В този случай, не подценявайте добавянето на негативни ключови думи – с тях ще можете да увеличите вашия conversion rate. Негативните ключови думи оказват повече влияние върху представянето на кампанията, отколкото предполагате. На същия принцип като на ключовите думи поработете и върху списъка с местоположения в дисплейна мрежа, които генерират кликове и усвояват бюджета ви. Къде да откриете информация?

  • Google Ads Search (акаунт, кампания, група или дума) – keywords – search terms
  • Google Ads Display (акаунт, кампания, група) – placements – where ads showеd

Измервайте ефективноста с Google Analytics. Когато искате да одитирате PPC кампаниите си, съветваме ви да следите данните ви в Google Analytics. По този начин ще може да прецените дали кампаниите ви са постигнали предварително зададените от вас цели. Тук съветите ни са да отделите поне един цял ден да разгледате тенденции, да направите отчети и прегледате най-важните показатели. Ако имате затруднения със създаването на такива, може да разгледате Solution gallery, където има изобилие от предложения за отчети от различни агенции и консултанти, включително и наши. Важно уточнение е да пренесем бизнес целите ни в дигитална среда, така че да знаем върху кое се фокусираме и за коя метрика оптимизираме. Ако целите ви са запитвания или продажби, то разгледайте показателите за conversions, conversion rate, cost per conversions, като средната цена на клик е единствено контекст на най-важните ви показатели. Вижте къде инвестирате бюджет и дали това са инструментите и кампаниите, които ви носят най-добри запитвания спрямо тяхната цена за придобиване. Ако имате нужда от съдействие, агенцията ни е специализирана в управление на резултатно ориентирани кампании и извършваме професионални PPC одити. При въпроси, не се колебайте да се свържете с нас за разговор или онлайн среща.