Да рекламираме или да не рекламираме – вземете решение на база на вашите данни
Няма човек, който да не е засегнат от извънредното положение, обявено на 13 март. Каква ще е неговата продължителност, само времето ще покаже, а въпросът до тогава е какво да правим – да рекламираме или да не рекламираме?
Макар и да са изминали само няколко дни от промяната в начина ни на живот, малкият и среден бизнес са поставени в трудна ситуация как да продължат да съществуват.
Ако допреди няколко дни проблеми на някои от компаниите може да са били как да намерят нови служители, то сега са изправени пред въпроса как да запазят екипите си в следващите неопределени дни на криза.
Кой спря да рекламира?
Туристически агенции, самолетни билети, събития, ресторанти и магазини, молове бяха засегнати от ограниченията. Ако става въпрос за няколко седмици да сложим работата на пауза, то най-вероятно възстановяването ще е бързо. Но какво правим, ако положението се удължи до края на април, или до края на май?
Какъв е контекстът при рекламодателите?
- Някои рекламодатели намалиха бюджета на своите реклами
- Някои рекламодатели спряха да рекламират
- Някои рекламодатели усетиха ръст в продажбите и увеличиха бюджетите
Факт е, че повече хора са онлайн в момента. Със сигурност промените водят до по-голяма наличност на рекламен инвентар, а защо не и до намаляване на средната цена на клик/посещение на сайта ви? Споделяме справка за движението на CPC в USA за последния период:
Ето показателите за вертикал – онлайн магазини:
Графиките говорят достатъчно да вземем всички фактори предвид, но и че няма незасегнат бизнес вертикал.
Какво можем да направим?
Да бъдем гъвкави е ключов приоритет, за да можем да се движим спрямо тенденциите на нашия собствен бизнес. За всеки собственик на бизнес възникват редица въпроси, чиито отговори може да намери в своите дигитални профили (Google Analytics, Facebook insights и други).
Ако вие сте собственик на бизнес и работите с агенция – съветът ни е да организирате онлайн среща и да разгледате заедно ключови показатели и вземете решение, базирано на данни. Агенциите имат достъп до информация не само за вашия бизнес и имат по-добро виждане за добри практики не само за разпределение на бюджет, но и като визуална комуникация. От ключово значение е да имате добра и бърза комуникация с тях, така че при индикация на положителни трендове, да можете бързо да ги приложите за вашия проект.
Ако вие сами се справяте с дигиталния маркетинг, то ви даваме няколко насоки какво може да прегледате, така че да придобиете представа в каква посока се движи вашият бизнес в последните седмици на криза.
- Направете проучване като започнете с вашия Google Analytics
Направете щателна подготовка как ограниченията влияят на вашия бизнес. Едно много лесно сравнение на данните в Analytics може да ви бъде показателно в каква посока се движи проекта ви.
Влезте в Google Analytics, изберете периода след 14 март и съпоставете с друг период със същата продължителност, който може да бъде база за сравнение. Това може да бъде същия период на миналия месец, а дори и миналата година, но идеята е да съпоставите метриките ви в контекст, за да разберете дали те са положителни, или не.
Какво виждате за вашите показатели?
Разделете ги на няколко типа и огледайте:
- Как се движат показателите за ефективност на онлайн магазина ви? Имате ли повече транзакции, оборотът ви как се движи? Има ли тенденция да се купува повече, но на по-ниска средна цена на кошница?
- Какво правят потребителите на вашия сайт? Седят ли повече време, разглеждат ли повече страници, или по-бързо напускат сайта ви?
- Как се представя платеният ви трафик спрямо органичния или директния? Има ли разминаване в тенденцията и можете ли да намерите закономерност?
- Не на последно място като перо в прегледа на данни – разгледайте само трафика ви от Facebook. Защо? Защото социалното дистанциране води до социализиране в социалните мрежи и повишено потребление на мобилния телефон. Огледайте показателите за трафика ви от Facebook и вижте дали имате движения в оборота именно от там.
Контекстът има значение, както и сравнителният период, но бъдете обективни с развитието на проекта ви и преценете дали си заслужава да вдигнете малко повече трафика, ако за вас има положителни тенденции за продажби.
2. Продължете с проучване за тенденции за вашия таргет пазар – Google Trends
Извадете справка за движението на вашите топ ключови думи (продукти или услуги), като изберете България и период – погледнете движението на обемите на търсене в последните 12 месеца, а защо не и в последните 30 дни? Потърсете тенденцията в каква посока върви – имате ли ръст, или спад, има ли други сходни думи, които са около вашия бизнес, които вие може да проверите? Ето пример:
“Онлайн пазаруване” е дума с възходяща тенденция, която се дължи на извънредното положение. Ако преди всеки можеше физически да отиде до конкретен магазин и да закупи продукт, то сега се налага да ограничим излизанията и да се опитаме някой да ни достави нужния продукт.
Ето още един пример с думите дезинфектант и аптеката през последните 90 дни:
3. Facebook Page Insights
Няколко пъти споменаваме увеличение в интернет потреблението на мобилни устройства особено в социалната мрежа, но дали това оказва влияние на вашето присъствие?
Може да проверите какво правят вашите фенове и придобивате ли нови такива от Facebook page insights. Отделете време за преглед на всяко сечение, но погледнете:
Какво се случва с новите Page likes и има ли ръст след обявяване на извънредното положение:
Погледнете дали потребителите се ангажират повече с елементи от вашата страница:
Разбира се, има много повече детайли, които могат да ви бъдат полезни в този момент, но поне прегледайте тези три платформи, за да започнете с вашия анализ.
Ако имате нужда от съдействие, екипът ни може да ви консултира. Свържете се с нас по телефон или изпратете запитване.