Бизнес симулация по Project management на Harvard Business Publishing
Project manager е не само съвременна професия, но и необходимо умение, което навлиза във всички бизнес и екпертни области. През есента на 2015 г. екипът ни участва в бизнес симулацията Project Management на Harvard Business Publishing, предоставена в България от The Business Institute.
Споделихме пред The Business Institute личните си впечатления от бизнес симулацията – какво преживяхме, защо ни беше необходимо и какво взехме за себе си.
D – Десислава
I – Ивелина
Q: Представи се накратко…
I: Казвам се Ивелина Манова и съм управител на дигитална агенция Accella Digital. На кратко – всеки ден правя нещо, което харесвам.
D: Аз съм Десислава Кънчева. Занимавам се с дигитален маркетинг от 4 години. От повече от година работя в Accella Digital и съм насочила професионалното си развитие към маркетинг, ориентиран към измерими резултати. Преди това съм работила 2 години и половина в друга дигитална агенция и съм се занимавала основно с реклама във Facebook за големи брандове от FMCG сектора и не само.
Q: Защо се включи във виртуалната бизнес симулация по Project management на Harvard Business Publishing?
I: Важен аспект не само за мен, но за екипа и компанията ни е развитието. Личното и професионално израстване е на фокус и ще продължи да бъде. Дори и човек да прилага добри практики, не трябва да се ограничава да научи нещо ново и полезно.
D: Включих се, защото управлението на проекти е нещо, което е необходимо в ежедневието на всеки. Да можеш да балансираш между задание, ресурси и срокове е неотменна част от работата на всеки маркетинг специалист. Ние, от Accella Digital, решихме групово да се включим в бизнес симулацията.
Q: Кое беше най-полезното за теб? А за твоя екип?
I: Ние сме малък екип и комуникацията ни е постоянна. Смятам, че обучението беше в посока всеки да свери знанията си, но и да приложим нови техники за управление на проекти.
D: Най-полезна за мен беше възможността да разиграя различни сценарии за постигането на една цел – изпълнение на проект. В практиката си съм виждала много примери „как не се прави“, точно по отношение на управление на проекти, така че симулацията и дискусиите, които тя пораждаше, ми помогнаха да си изясня доста ситуации. Като извод мога да кажа, че мотивираният екип и усещането за съпричастност към общата цел са в основата на успешните проекти.
Q: Има ли нещо, което ти влезе в употреба в бизнес всекидневието след преживяването в тази симуалция?
I: Да, веднага влезна в употреба израза “извън обхвата на нашата дейност”. 🙂 Както е важно да се планира и целеполага, така и да се поставят рамки на проектите.
D: Най-вече ме накара да се замисля за усилията, които се влагат в даден проект. Винаги трябва да се намира балансът между параметрите на проекта и желанието на екипа да предостави възможно най-доброто решение.
Q: За какви професионалисти, освен Project manager-и е подходящ този трейнинг?
I: Управлението на проекти е приложимо в абсолютно всеки аспект от живота. На мнение съм, че полезността е огромна, а резултатите – видими.
D: Както казах, управлението на проекти е свързано с най-различни аспекти на работа. Да кажем просто, че на всеки, на който му се налага да оптимизира работата на себе си или на цял екип, така че да се изпълни определена цел, за определен срок, в рамките на някакъв бюджет.
На 15 февруари започва второто издание на бизнес симулация Project Management от портфолиото симулации на Harvard Business Publishing. Този трейнинг предоставя възможност на участниците за напълно реално и практично преживяване на процеса на управление на проекти. В симулацията се работи по конкретен казус: участниците управляват проектен екип, отговорен за разработката на нов продукт. Те подбират екипа, управляват процесите в него за изпълнение на проекта. Неочаквани събития и предизвикателства заплашват успеха на проекта и изискват гъвкави решения, за да бъде представен продукта на пазара навреме – в рамките на бюджета и преди конкуренцията. Участниците имат възможност да използват инструменти на т.нар. „agile project management“.
Практични умения на фокус:
- Изследване на варианти за компромиси между трите основни лоста за управлението на проекти: обхват, ресурси и време;
- Разбиране как са взаимносвързани нивото на умения на екипа, сроковете и качеството на работата и как се влияят те от решенията на проектния мениджър;
- Реакция на неочквани събития и управление в условия на несигурност.
За повече подробности вижте видеото.
Обучението ще се проведе на 15, 17, 22 и 24 февруари, в София, в работното ателие на The Business Institute, ул. “Жолио-Кюри” 23а.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!