Какво е Bounce rate? Митове и факти

Преди да сте излезли от страницата и това да повлияе на bounce rate-а ни, нека обърнем внимание на тази толкова важна метрика.

По дефиниция Bounce Rate (BR) е метрика, отразяваща сесия на една страница на сайт, изчислена конкретно като сесия, която задейства само една команда до сървъра на Google Analytics, например, когато потребител отваря страница на сайта ви и след това излиза без да взаимодейства/извършва други действия по време на тази сесия. Буквално преведено BR означава „процент на отпадане“. Следователно, що се отнася до BR: колкото по-нисък, толкова по-добре!

Google изчислява степента на отпадане по броя на сесиите на една страница, разделени на всички сесии за всяка страница на уебсайта (както и общ процент на отпадане на сайта).

Мит 1

Прекалено нисък BR – всичко е точно! Ама не съвсем… Всъщност, ако BR-ът е прекалено нисък (примерно 3%), това би могло да означава, че имате 2 пъти поставен Analytics на сайта и съответно грешно отчитане в стойностите на метриките.

Мит 2

Висок BR означава, че сайтът ви не струва/Хората, които отпадат, не са заинтересовани от страници по сайта ви. Всъщност зависи от структурата на сайта – ако няма възможности за извършване на действия по него, естествено, че потребителят няма да взаимодейства с него и съответно BR-ът би бил прекалено висок. Също, например, когато потребителите попаднат на страницата, те могат да прекарат значително време да четат всяка дума, да намерят необходимата им информация и след това да излязат от сайта. Възможно е, дори да ви намерят в социалните мрежи. Но, тъй като те не предприемат никакви действия по страницата, Google Analytics я счита за скачащ BR.

Мит 3

Трябва да контролираш BR. Всъщност има микродействия, които могат да повлияят на стойността на метриката. Като начало, можете да конфигурирате маркер в Google Tag Manager (GTM), свързан с времето, прекарано в сайта, така че дадено събитие да бъде изстреляно, след като потребителят прекара 15 секунди на уебсайта. Има и други събития, които можете да конфигурирате в GTM, за да помогнете, както с процента на отпадане, така и с проследяването на по-подробни действия на сайта ви.

Мит 4

BR-ът влияе на вашия ранг. Google потвърди, че не използва данните от Google Analytics като фактор, който влияе на ранга. Тъй като данните за нивото на отпадане са налице само ако даден уебсайт има инсталиран Google, алгоритъмът на Google не взема под внимание процента на отпадане. Изглежда логично да се каже, че високият процент на отпадане трябва да се равнява на лошия UX, но метриката е по-сложна от това.

Мит 5

BR-ът означава, че потребителите не ни четат сайта. Всъщност дали потребител е изчел страницата ви, или не, не е показателно от bounce rate-а ви. Ако водите трафик на статия, то може да настроите проследяване на скролирането по нея през GTM, така че да измервате процента от случаите, в които сесиите ви стигат до футъра.

Мит 6

Какъв е най-добрият BR? Не бихме могли да ви дадем конкретно магическо число, което да следвате за оптимизация. Всичко зависи от навинацията на сайта ви, от съдържанието и вътрешните връзки между елементите ви. Със сигурност винаги има поле за оптимизация, но това не значи, че има едно единствено правило за всички онлайн проекти.

Мит 7

Потребители с BR са загубени пари. Имате потребител, а той е напуснал на сайта ви. Можете да направите ремаркетинг кампания с цел да го върнете и заведете на по-правилно място, както и да му предложите отстъпка? В дигиталния маркетинг всичко е високо измеримо, а когато имате таргетиран трафик от потенциални клиенти, видимостта ви носи не само кликове, сесии и понякога bounce rate, но и ключова видимост.

Мит 8

Потребители нищо не са направили на сайта. Представете си една ландинг страница с бутон за участие в игра. Кликате го и ви се отваря pop up, в който попълвате данни и изпращате вашето участие. В същия pop up ви зарежда съобщение за успешна регистрация и сте приключили с ключовото ви действие. През цялото време URL на сайта ви остава същия. Щом затворите сайта, в Google Analytics ще ви се появи 100% bounce rate, но с една реализация. Обръщаме внимание на този момент, защото не винаги напускането на сайта е неуспешно.

BR-ът често е недоразбрана метрика. Повечето уебсайтове се стремят към много ниски стойности на този показател, но това не винаги е най-добрата стратегия. Не забравяйте, че всяка метрика си има свой контекст и е нужно разглеждането й спрямо вашия собствен бизнес и структура на сайт.