Как да работим с Google Analytics
Целта на статията е да сподели какво може всеки Google Analytics собственик да настрои в своя акаунт с цел по-добро използване на възможностите на платформата и събраните данни.
Идеите са събрани от проекти, по които съм работила в последните години, както и от трудности и грешки, които съм виждала масово из акаунтите.
#1 Настройване на цели
За всеки уеб сайт инвестирането в рекламни кампании e насочено към постигане на конкретна бизнес цел. Дали ще бъде попълване на форма, сваляне на документ, онлайн продажба или друго – вие може да настроите това действие като goal, а неговото отчитане би ви помогнало с анализа за ефективност и разпределението на бюджета между използваните канали.
#2 Използвайте UTM тагване на линкове
Ако рекламна агенция, с която работите (или вие), е създала за вас Facebook кампании, или използва други платформи (извън Google AdWords), то е задължително да знаете повече за този трафик. Използвайте URL Builder като добавите информация за източник, носител, кампания, рекламен формат и събирайте дългосрочно своите данни. Имайте предвид, че качественото събиране и управление на информацията, ще даде по-точни и по-пълни анализи.
*за UTM builder може да прочетете повече информация тук!
#3 Използвайте Google Tag Manager
Ако не сте чували за този продукт, сега е времето да го отворите и да го имплементирате в процеса ви на актуализация на проследяващи кодове. Много лесно (по-малко от 5 минути) може да ви отнеме track event настройка без комуникация с програмист и с тестване в реално време.
#4 Свързване с Google AdWords
Ако правите рекламни кампании в AdWords и не сте свързали акаунтите, то го направете незабавно! Как може да оптимизирате нещо, което не измервате? Свързване между двата продукта ви дава информацията в дълбочина и може да оптимизирате за ROAS.
#5 Настройване на автоматични отчети
Ако нямате възможност да влизате в акаунта всеки ден, може да използвате Custom reports и да автоматизирате няколко отчета, които да получавате на мейл в удобен формат (pdf, xls, csv). Използвайте Solution Gallery, ако не ви идват идеи за отчети, или искате да разгледате най-използваните dashboards.
#6 Хигиена на достъпи
Дръжте един мейл като marketing@ или info@ като админ на вашия акаунт. Добавяйте всеки ваш служител или подизпълнител без опция за user management. Загубване на достъп до ваш акаунт ще ви причини трудности да издирите кой е добавен в профила, а може да доведе и до създаване на нов Google Analytics
#7 Дългосрочна работа
Най-добрите резултати идват, когато сме стъпили на настоящи данни, използвали сме ги за анализ и на база на тях сме актуализирали и настроили настоящите активности. Като собственик на вашия бизнес, от вас зависи дали ще използвате тези кратки пътища до по-добри резултати или постоянно ще започвате от начало, което често се случва, когато смените служител или подизпълнител за рекламна услуга. Тагвайте и събирайте данните така, че да могат да се използват следващия месец, година или след повече време, само така може да работите надграждащо и възходящо.
Често казвам, че работата ми за оптимизация на рекламни кампании е близо 70% в Google Analytics. Докато в рекламните платформи виждате представянето до клика, то в Аналитикс виждате какво реално правят хората в сайта ви, дали са таргетирани, дали достигат до желаното място. Ще получите отговор на въпроса „Защо не купуват?“ и „Как да ги накарате да завършат продажбата?“
Ако искате да разберете как да четете данните успешно, то вижте статията ни за сертификация за работа с Google Analytics.